Związkowiec światowiec

Zbyt często zajęci sprawami własnego zakładu czy problemami w kraju nie zauważamy, że związki zawodowe są na całym świecie nosicielami pozytywnych idei i wpływają nieraz w znaczący sposób na sytuację pracowników.Oczywiście związki mają też swoje problemy. Spada zainteresowanie członkostwem wśród młodych, coraz trudniej organizować skuteczny odpór wobec coraz sprytniej działających pracodawców, pojawiają się inne wyzwania o charakterze obiektywnym. Warto jednak nie dać się ponieść tej pesymistycznej narracji i spojrzeć bardziej optymistycznie na siłę sprawczą związków także w wymiarze globalnym, ponadgranicznym.Tymi notkami rozpoczynamy cykl informacji dotyczących sytuacji związków zawodowych i świata pracy na świecie. Uwaga będzie skoncentrowana na zagadnieniach, które bezpośrednio oddziałują na sytuację związków zawodowych. Poszczególne notki będą bądź dotyczyć zdarzeń bieżących i aktualnych lub będą próbą mikro podsumowania zachodzących trendów i zjawisk.Zapraszamy do lektury!

 

Najniższe wynagrodzenie w Niemczech wynosi obecnie 10,45 euro za godzinę, czyli 1725 euro miesięcznie. Od 1 października 2022 r. będzie wynosić 12 euro.

 

Znacząca podwyżka niemieckiej płacy minimalnej wejdzie w życie od 1 października. W czerwcu niemiecki parlament przyjął regulacje, na mocy których pensja minimalna sięgnie 12 euro za godzinę, czyli 1981 euro miesięcznie.Zdecydowana podwyżka płacy minimalnej była jedną ze sztandarów propozycji SPD w zeszłorocznej kampanii wyborczej. Partia Olafa Scholza zwyciężyła w wyborach i utworzyła koalicyjny rząd we współpracy z liberałami (FDP) i Zielonymi. Za zdecydowanym podniesieniem najniższej krajowej opowiedziało się 400 deputowanych, 41 było przeciw, a 200, głównie z koalicji CDU-CSU, wstrzymało się od głosu. Jak podaje Deutsche Welle, na zmianach skorzysta 6,2 mln pracowników.Płaca minimalna w Niemczech została wprowadzona w 2015 r. W wielu sektorach niemieckiej gospodarki obowiązują wyższe stawki płacy minimalnej wynikające z branżowych układów zbiorowych.Zasięg rokowań zbiorowych spada niemal nieprzerwanie od połowy lat 90., z dalszym spadkiem w ostatnich latach. W 2020 r. według IAB około 51% pracowników w Niemczech pracowało w miejscu pracy objętym układami zbiorowymi, z czego 43% było objętych układem branżowym, a 8% układem zakładowym. Dla porównania przypomnijmy, że wskaźnik pracowników objętych układami zbiorowymi w Polsce jest niższy niż 15%.W Niemczech warunki pracy w firmach nie objętych układami zbiorowymi są na ogół gorsze niż te, które mają układy zbiorowe. Przeciętnie pracownicy nie objęci układami zbiorowymi pracują o godzinę dłużej tygodniowo i zarabiają około 22% mniej. Nawet po uwzględnieniu efektów strukturalnych (takich jak wielkość firmy, branża itp.) pozostaje znaczna luka, ponieważ pracownicy pracują o 53 minuty dłużej i zarabiają o 11% mniej w miejscach pracy nie objętych układami.Podsumowując: Zgodnie z danymi z 2020 r. ( COLLECTIVE BARGAINING IN GERMANY 2021 Thorsten Schulten and the WSI Collective Agreement Archive,) sytuacja w Niemczech wygląda następująco:43 % pracowników (24% zakładów pracy) objętych jest sektorowymi układami zbiorowymi;8% pracowników (2% zakładów pracy) objętych jest zakładowymi układami zbiorowymi;W odniesieniu do 20% pracowników (w 22% zakładów pracy) pracodawcy de facto stosują stawki płac takie jakie wynikają z branżowych układów zbiorowych - na zasadzie dobrowolności;W odniesieniu do 29% pracowników (w 52% zakładów pracy) pracodawcy w żaden sposób nie stosują się do stawek wynikających z układów branżowych.

Wykonanie Paweł Wysocki WebWave CMS